Aktuálna situácia

September 2021

Začíname!

Inštitut predprimárnej waldorfskej pedagogiky AlmaSofia prináša sériu prednášok a workshopov

k témam výchovy detí od 0-7 rokov pre rodičov a vychovávateľov.

Výchova so srdcom“

Viete, čo sa deje s vašim dieťaťom? Prečo robí to, čo robí? A čo od vás potrebuje?

Od 16.10. 2021 pre vás budú pripravené praktické nápady pre výchovú a najmä to, ako lepšie pochopiť dieťa a samých seba. Sami potom dokážete lepšie tvoriť to, čo potrebuje práve tá vaša rodina či škôlka.

Postupne Vám budeme prinášať informácie o témach a čoskoro aj ich termínoch.

Témy, termíny a ďalších prednášajúcich doplníme onedlho, predbežne by stretnutia mali prebiehať 1x mesačne v sobotu.

Bude možnosť prihlásiť sa na jednotlivé podujatia, aby ste sa zorientovali v problematike. Odporúčame sa prihlásiť na celú sériu, aby ste získali ucelený obraz a nástroje pre osobný rast.

Pri dostatočnom množstve záujemcov k sobotným prednáškam a workshopom bude dať prihlásiť aj na nedeľné dopoľudnia – na didaktiku práce so skupinou a ručné práce/umenia. Pri absolvovaní celého cyklu je možné získať krediť pre kompletný 3.ročný profesionálny kurz, akreditovaný v IASWECE

Stretnutia budú prednostne prebiehať naživo v Bratislave, v prípade že to nebude možné, presunieme sa online.

Sledujte priebežne našu stránku a aj facebookové stránky.

https://www.facebook.com/WaldorfNaSlovensku

https://www.facebook.com/groups/734024476937784

Pre zasielanie informácií alebo na prihlásenie použite náš mail: vzdelavanie@iwaldorf.sk

Tešíme sa na všetkých priaznivcov waldorfskej pedagogiky. Dajte vedieť aj svojim známym.


 

Aktuálna situácia
jún 2021

Milí priatelia,

píšem Vám za kolégium AlmaSofia, inštitútu pre predprimárne vzdelávanie vo waldorfskej pedagogike.

Vzdelávanie v predprimárnej waldorfskej pedagogike AlmaSofia na Slovensku funguje od roku 2013. Pod vededním Brigitte Goldmann a v spolupráci Blanky Lichtnerovej a Martinky Abrhanovej ním prešlo už viac ako 100 študentiek a študentov. Niektorí ukončili jeho ročnú formu, niektorí celé trojročné štúdium. V spolupráci so zahraničnými a slovenskými lektormi a umelcami sme sa spoločne približovali k umeniu povolania vychovávateľky vo waldorfskej škôlke. Naši absolventi založili a zakladajú ďalšie miesta po Slovensku, kde môžu deti zažívať detstvo a bezpečne rásť.

V marci 2020 naše stretnutia zastavili karatnénne opatrenia. Úspešne rozbehnutý prvý ročník tretieho behu sme prerušili a verili sme, že sa život čoskoro vráti do známeho normálu. Odvtedy sa nám s obmedzeniami podarilo stretnúť ešte 3x.

Rozhodli sme sa, že nebudeme čakať na zmenu zvonka, ale k situácii sa postavíme aktívne. Waldorská pedagogika je pedagogikou vzťahu a nič nenahradí živé ľudské stretnutie. Nič sa nevyrovná zdieľaniu toho istého fyzického, emočného a myšlienkového priestoru, a najdôležitejšie chvíle na vzdelávaní sú vždy prestávky 🙂

Napriek tomu, nevidíme reálne, že by bolo možné obnoviť v dohľadnej dobe fungovanie vzdelávania tak ako tomu bolo do marca 2019. Kvôli obmedzeniu stretávania sa, kvoli nesmierne sťaženému až nemožnému medzinárodnému cestovaniu.

Chceme preto vytvoriť kombinovaný model vzdelávania – online prednášky a semináre, podpornú sociálnu sieť pre študentov a osobné stretnutia v takom rozsahu, ako to bude uskutočniteľné. Ak by ste sa k nám chceli pridať a pomôcť najmä s technickou realizáciu, ozvite sa nám. (vzdelavanie@iwaldorf.sk). Plán je, otvoriť nové kombinované vzdelávanie od šk. roka 2022

Naďalej zostávame v rámci možností v spolupráci s našou mentorkou Brigitte Goldmann a s IASWECE (International Association of Steiner/Waldorf Early Childhood Education).

Rozbehnutý prvý ročník z roku 2019 (a s ním končiace ročníky z minulých behov) chceme ukončiť do konca kalendárneho roku 2021, na forme a podmienkach pracujeme.

Ak by ste mali záujem o mentoringové, pedagogické či iné konzultácie, prednášky, semináre pre Vás, Vašu škôlku či komunitu, kontaktujte nás. 

Za AlmaSofia

Blanka Lichtnerová, marec 2021