Preskočiť na obsah
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Letná akadémia – Sloboda, umelá inteligencia a výchova

14. júla 2023 18:00 - 16. júla 2023 14:00

Sloboda AI výchova

Umelá inteligencia a sloboda vo vzťahu k výchove. Čo nám zostane na rozlíšenie pravdivosti – ako podporiť vnútorný kompas.

Práve sa začala éra, kedy to začne byť naozaj vážny problém – ľudia sa začnú spoliehať rôznymi spôsobmi na nie svoj rozum. Bude to mať všelijaké následky a je naozaj dobrá otázka, ako si zachovať vlastnú orientáciu .

Záchrana je zatiaľ v celistvosti človeka, tá sa zrazu stáva nielen ideálom, ale imperatívom. Je tu veľká otázka, ako to prakticky a pedagogicky premeniť.

 

Pripravujeme pre Vás prednášky a umelecké činnosti.

 

 

Program podujatia

 

piatok 14.7.2023      
18:00- 19:30 RNDr. Emil Páleš Umelá inteligencia a sloboda I. prednáška
       
       
sobota 15.7.2023      
       
9:00- 11:00 RNDr. Emil Páleš Umelá inteligencia a sloboda II. prednáška
11:00 – 11:30 prestávka    
11:30 – 13:00 Mgr. Soňa Daubnerová Život a pohyb eurytmia
13:00 – 14:30 prestávka    
14:30 -16:00 Mgr. Martin Králik Zborový spev zbor
16:00 – 16:30 prestavka    
16:30 – 18:00 Peter Marman a ďalší: Čo potrebujú naše deti dnes pre svet zajtrajška? moderovaná diskusia
       
nedeľa 16.7.2023      
       
9:00 – 11:00 Yehuda Tagar Vnútorná autorita: naša budúcnosť prednáška
11:30 – 13:30 Jana Baníková Príbehy a farby umelecký workshop
13:30 Záver    

 

Podujatie sa bude konať v Bratislave. Počet miest je limitovaný.

Registrácia a informácie: vzdelavanie@iwaldorf.sk

Príspevok na podujatie: 

Early bird (do 30.6.)  a pre študentov seminára (aj absolventov) 80 Eur

Na mieste 100 eur

Špeciálne vstupy: Iba prednášky (E. Páleš, Y. Tagar a večerná diskusia): do 30.6. – 55 eur, po 30.6. – 75 eur

Je potrebné prihlásiť sa na vzdelavanie@iwaldorf.sk

 

Piatok a sobota: 

RNDr. Emil Páleš: 

Umelá inteligencia a sloboda

Ako pri výchove podporiť vnútorný kompas rozlišovania pravdy

Umelá inteligencia nás posúva do situácie, kde sa musíme definitívne prebudiť k duchovnej podstate ľudskosti alebo prestať byť ľuďmi. Ekonomické tlaky nás budú nútiť, aby sme schopnosť vlastného úsudku odovzdali strojom a príslušné časti mozgu začnú zakrpatievať. Alebo objavíme, že človek má stále ešte vyšší potenciál než stroj, len máloktorí z nás ho využívajú. Schopnosť rozoznávať hodnotový sever si vyžaduje pestovať celistvý zmysel pre integritu a intuitívnu duchaprítomnosť. Stroje nás tak vedú k tomu, čo v klasickom zmysle slova znamenalo „duchovne sa prebudiť“.

 

RNDr. Emil Páleš, CSc.

RNDr. Emil Páleš, CSc. je slovenský vedec a predstaviteľ sofiológie, ktorá sa usiluje o syntézu rôznych prameňov poznania. Predmetom jeho výskumu sú psychologické, kultúrne a prírodné vzorce tvorivosti a ich časové zákonitosti v individuálnych biografiách, vo svetových dejinách a v evolúcii prírody. 

 

 

Nedeľa:           

Yehuda Tagar: 

Vnútorná autorita – naša budúcnosť

Kto je je skutočným vodcom ľudskej duše, ľudského života, ľudskej kultúry, spoločnosti a civilizácie? Kto – alebo čo je našou autoritou?

Stvorili sme stroje, nie ony nás. My im vládneme, v dobrom aj v zlom. V mnohých oblastiach života sú už teraz stroje rýchlejšie a efektívnejšie ako človek. Sú neúnavné a stále je možné ich zdokonaľovať. Nemáme šancu im v tom konkurovať. Spoliehame sa na dostupnosť informácií a technológií, dokonca im odovzdávame rozhodovanie.

Čo teda potrebujeme u seba rozvíjať? Čo potrebujeme robiť my teraz, aby naše deti nestratili ľudskosť vo svete budúcnosti?

Žiadny stroj nemôže nahradiť ľudský vedomý zámer, poznanie, srdce a vzťah.

Ale všetky ľudské kvality, ktoré sa neobnovia zvnútra – budú stratené. Sebaobnova aktivuje skutočne ľudskú skutočnosť. Zdrojom ľudskej sebaobnovy a sociálnej obnovy je veľký ľudský duch -. ľudské „Ja“. Nie je produktom biológie a biografie, je zdrojom oboch.

 

Yehuda Tagar je učiteľ a terapeut, tvorca metodickej empatie. Robí poradenstvo pre jednotlivcov i organizácie po celom svete už takmer 30 rokov. Od roku 2012 pôsobí aj v Strednej Európe. Na Slovensku pôsobí v Škole empatie – Škole psychológie slobody ako hlavný lektor.
https://www.yehudatagar.com/ https://skolaempatie.sk/

                                 

 

 

 

      Príbehy a farby – umelecký workshop

Príbehy a rozprávky sú v našich životoch už od detstva spojené s hlbším pochopením podstaty sveta a postavenia vlastnej vnútornej bytosti v ňom. Niekedy vhodne zvolený príbeh má väčší pedagogický a terapeutický účinok ako tisíc dobre mienených rád, či alopatických liekov.  Všetci vieme o jeho nezastupiteľnej úlohe vo výchove detí, pri tvorbe ideálov, morálnych vzorov a pochopeniu rôznych archetypov, vzorcov správania, ktoré nás sprevádzajú a podvedome ovplyvňujú po celý život. V spojení s farebným vyjadrením, ktoré má tiež svoje zákonitosti objavené už J.W. Goethem  (Náuka o farbách a Zmyslovo-morálny účinok farieb), tak získame nenahraditeľný pedagogický a terapeutický nástroj pre formovanie a obohatenie duševného života dieťaťa aj dospelého.

Lektorka Janka Baníková

Jana Baníková vyštudovala reštaurátorstvo, eurytmiu a antroposofickú umeleckú terapiu v Bratislave. Dlhodobo sa venuje waldorfskej pedagogike, individuálnej a skupinovej umeleckej terapii všetkých vekových skupín, vlastnej tvorbe a výskumu zákonitostí a fenoménov v umení. Svoje skúsenosti odovzdáva prostredníctvom workschopov v rámci celého Slovenska. Organizačne vedie vzdelávanie goetheanistických umelcov a antroposofických umeleckých terapeutov – Akadémiu Raphael v Bratislave.

 

Mgr. Soňa Daubnerová – Eurytmia

 

 

 

 

 

Mgr. Martin Králik – zborový spev

 

Peter Marman

moderovaná diskusia – Umelá inteligencia a výchova detí – Čo od nás potrebujú naše deti dnes, pre svoj život v svete zajtrajška? Čo chceme, aby zostalo ľudské?

 

Podrobnosti

Začiatok:
14. júla 2023 18:00
Koniec:
16. júla 2023 14:00
Udalosť Značky:
, , , , , , , , , , ,

Miesto udalosti

Bratislava, Kukučínova ul.
Bratislava, Slovenská republika + Google Map